make a website for free

HISTORIA
Budowę kościoła w Muchówce prowadzono w latach 1934-41 z inicjatywy Alojzego Stochla, miejscowego społecznika. Parafię w Muchówce wydzieloną z parafii Królówka erygował biskup tarnowski Jan Stepa..

Kościół w Muchówce

ARCHITEKTURA
 Kościół zbudowany z cegły i kamienia, bez wyraźnych cech stylowych. Złożony z nawy, po bokach której mieszczą się przybudówki zakrystyjne oraz z prezbiterium w formie półkoliście zamkniętej apsydy. Od frontu do nawy przylega kwadratowa wieża nakryta hełmem cebulastym. Po bokach wieży na elewacji frontowej kościoła znajdują się płaskorzeźby przedstawiające św. Szymona z Lipnicy oraz bł. Karolinę Kózkównę.  Poniżej zaś, pod płaskim dachem po obu stronach wejścia do kościoła ustawione są figury Chrystusa i św. Józefa. Elewacje boczne podzielone są pseudopilastrami i trzema parami zamkniętych półkoliście okien.  Z kolei okrągłe okna rozświetlają prezbiterium po obu stronach ołtarza. Nawa nakryta dachem dwuspadowym z wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. Wnętrze nakryte stropem płaskim.
Ściany i strop pokryte są polichromią figuralną wykonaną przez Aleksandra Trojkowicza w 1960 r.
Na ścianach przedstawiono postacie czterech Ewangelistów oraz sceny z życia świętych Kościoła,
zaś na stropie sceny:
Ostatniej Wieczerzy, Ukrzyżowania i Zmartwychwstania..

wnętrze kościoła

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA
 Cztery ołtarze pseudogotyckie wykonane w latach
1956-66.  W ołtarzu głównym obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, malowany w 1943 r. przez księdza
Adama Stachonia.

Mobirise

W ołtarzach bocznych obrazy św. Józefa oraz matki Boskiej Nieustającej Pomocy, namalowane przez Helenę Skalską-Potoczek w 1966 r.
Trzy dzwony, wszystkie odlane w Odlewni dzwonów Felczyńskich w Przemyślu: Maria z 1957 r., Stanisław i Franciszek, oba z 1979 r.
Organy 16-głosowe, zbudowane około 1984 r. przez Stanisława Wilewskiego z Nockowej.

Porządek Mszy św. i nabożeństw:
Niedziele i święta: 7:00, 10:00, 15:00 z nieszporami
Dni powszednie: 6:30, śr. pt. 18:00 (w zimie o 17:00)
Odpust ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa odbywa się  w pierwszą niedzielę po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Mobirise