Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Muchówce

wilgotność:

ciśn.:

wiatr:

 O Parafii   Nabożeństwa   Galeria   Kontakt  
SAKRAMENTY ŚWIĘTE


CHRZESTSakramentu Chrztu udzielamy uroczyście na Mszy świętej w każdą niedzielę o godzinie 10.00.

 Chrzestni muszą być wierzącymi oraz praktykującymi katolikami. Wykluczone jest ich niemoralne życie, albo życie w konkubinacie lub związku niesakramentalnym. Chrzestni powinni również przystąpić do sakramentu pokuty oraz Komunii św. Chrzestni, którzy są spoza naszej parafii powinni przynieść zaświadczenie ze swojej kancelarii parafialnej o tym, że może być chrzestnym.

Sam Chrzest zgłaszamy wcześniej w kancelarii parafialnej w godzinach jej pracy przynosząc odpowiednie dokumenty tj: odpis aktu urodzenia z USC, oraz dane osobowe rodziców i chrzestnych (zaświadczenie że mogą być chrzestnymi).

Zapisywać dzieci do chrztu mają obowiązek oboje rodzice, albo jedno z rodziców (a nie np. babcia czy sąsiadka).

Jeżeli rodzice dziecka mieszkają na terenie innej parafii to można zapisać dziecko do chrztu, ale za pisemną zgodą Ks. Proboszcza parafii, w której mieszkają rodzice.

Pamiątką chrztu jest świeca i biała szata. Na szacie powinno się wyszyć imię dziecka i datę Chrztu św.

Przy wyborze imienia kierujmy się imionami świętych oraz błogosławionych Kościoła.BIERZMOWANIESakrament Bierzmowania jest zwykle udzielany w naszej parafii młodzieży gimnazjalnej z klas III, po uprzednim przygotowaniu, które trwa od pierwszej klasy szkoły gimnazjalnej. Bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu przypada na okres klasy III gimnazjum.
 Z uzasadnionych przyczyn katecheta może nie dopuścić kandydata do Sakramentu Bierzmowania, lub odłożyć Bierzmowanie na czas późniejszy.EUCHARYSTIAZ sakramentu Eucharystii można skorzystać podczas każdej Mszy Świętej sprawowanej w parafii, szczegóły w zakładce Nabożeństwa.

Przygotowanie do pierwszej spowiedzi oraz przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej odbywa się w klasie II Szkoły Podstawowej. Szczegółowych informacji udziela ksiądz katecheta uczący w danej szkole.

POKUTAZ sakramentu pokuty można skorzystać przed nabożeństwami.
W nagłych wypadkach w Bazylice św. Mikołaja w Bochni jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty zawsze
(tzw. spowiedź ciągła)
(dzwonek na plebanię lub tel. 146123417)


NAMASZCZENIE CHORYCHTego Sakramentu udzielamy podczas Nabożeństw dla chorych.

Kapłan odwiedza również chorych w domach.

Na przyjście kapłana prosimy przygotować: biały obrus, postawić krzyż na stole, wodę święconą oraz zapalić świece.

Do chorych będących w niebezpieczeństwie śmierci udajemy się o każdej porze.

Według przepisów prawa kanonicznego Sakramentu Namaszczenia Chorych udzielamy ludziom ciężko chorym, oraz będącym w podeszłym wieku. Można go przyjmować wielokrotnie w różnych chorobach, jednak nie należy go nadużywać. Tzn. jeśli ktoś codziennie uczęszcza do kościoła, nie powinien przyjmować tego Sakramentu na Nabożeństwach dla chorych! Serdecznie prosimy, aby wszystkich chorych zgłaszać w zapowiedzianych dniach. Będzie nam wtedy łatwiej zaplanować dojazd do chorych. Prosimy także, aby chorym umożliwić przybycie do kościoła.POGRZEBZgłaszając pogrzeb do kancelarii parafialnej należy przynieść ze sobą akt zgonu zmarłego z USC.

Nasz udział w pogrzebie niech będzie wyrazem wiary w życie wieczne. Dlatego podczas konduktu żałobnego starajmy się modlić oraz śpiewać, a nie tylko być widzami. Nie rozmawiajmy w czasie prowadzenia ciała do kościoła, jak również w czasie odprowadzania na cmentarz.

Rodzina zmarłego niech przystąpi przed pogrzebem do Spowiedzi św. W czasie każdego pogrzebu w konfesjonale jest kapłan - szczególnie dla tych którzy przyjeżdżają z daleka.

Zamawiając nekrolog zmarłego w Zakładzie Pogrzebowym prosimy pisać na nim prawdę zwłaszcza, jeśli chodzi o zaopatrzenie, bądź nie zaopatrzenie Sakramentem Namaszczenia Chorych zmarłego.

Starajmy się wszyscy na pogrzebie przystąpić do Komunii św. oraz ofiarować Ją za zmarłego.

Wielu z Was, (a przyjmuje się ten zwyczaj coraz powszechniej) zamawia Msze święte za zmarłych. To piękny gest pamięci i pomocy zmarłym.


MAŁŻEŃSTWONarzeczeni muszą wcześniej ukończyć katechizację przedmałżeńską.

Zamiar zawarcia małżeństwa zgłaszamy na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu w godzinach pracy kancelarii parafialnej, lub po uprzednim umówieniu się. Jest to wystarczający czas na wygłoszenie zapowiedzi, udział w dniu skupienia dla narzeczonych, oraz drugie spotkanie w kancelarii.

Narzeczeni zgłaszają się także do USC, aby otrzymać odpowiednie dokumenty konieczne do zawarcia ślubu konkordatowego, albowiem ślub kościelny jest również zanotowany w USC i dopiero wtedy pociąga za sobą skutki cywilno – prawne.

Narzeczeni, dwukrotnie przystępują do Spowiedzi św. Pierwsza spowiedź powinna być spowiedzią generalną z całego życia wkrótce po wizycie w kancelarii. Drugą spowiedź najlepiej odprawić na kilka dni przed planowanym ślubem.

Przyjęcia weselne starajmy się urządzać raczej skromnie. W końcu nie to jest najważniejsze.
Małżonkom, którzy urządzają wesele bez alkoholu ks. Biskup udziela specjalnego błogosławieństwa.

Pamiętajmy o rocznicach ślubu. Starajmy się przeżyć je w sposób religijny (Spowiedź, Msza św., i Komunia św.)Do kancelarii parafialnej na rozmowy przedmałżeńskie należy przynieść:

I. Spotkanie w Kancelarii Parafialnej:

(Trzy miesiące przed planowaną datą ślubu):

1. Dowody osobiste

2. Świadectwa chrztu (jeśli ktoś był chrzczony poza parafią)

3. Rok I Komunii Św.

4. Świadectwo z ostatniej klasy szkoły podstawowej

5. Świadectwo z ostatniej klasy Gimnazjum

6. Świadectwo z ostatniej klasy szkoły średniej

7. Świadectwa ukończenia Kursu przedmałżeńskiego

II. Spotkanie w Kancelarii Parafialnej:

(Nie później niż dwa tygodnie przed datą ślubu):

1. Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach

2. potwierdzenie spotkania w Poradni Rodzinnej

3. potwierdzenie udziału w Dniu Skupienia

4. Zaświadczenia z USC (3 egzemplarze)

5. Nazwiska świadków i dokładne adresy

6. Kartki od Spowiedzi - w dniu ślubuIII. Poradnia Rodzinna dla Narzeczonych, dzień skupienia dla narzeczonych, spotkania w poradni rodzinnej:

Wszystkie niezbędne informacje są <tutaj> oraz <tutaj>

 
 ...................................


KAPŁAŃSTWO
"Jeśli kto chce iść za Mną, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje"

Jeżeli w swym sercu słyszysz głos Bożego powołania...

Jeżeli chcesz poświęcić swoje życie, aby służyć Kościołowi, głosząc Dobrą Nowinę w naszej diecezji i na całym świecie...

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z Twoim Księdzem Katechetą lub Księdzem Proboszczem!.
 
   
© Parafia Muchówka 2014-2016