O Parafii   Nabożeństwa   Galeria   Kontakt   Poczta

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
odznaczony został za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-malgaskiej współpracy w działalności charytatywnej i społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej,
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

ksiądz Marian SAJDAK

Ksiądz Marian Sajdak urodził się 2 stycznia 1943 r. w Nowym Wiśniczu. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1968 r. z rąk ks. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. W 1970 roku przybył na Madagaskar, gdzie pierwszy rok swojej misji spędził na nauce języka malgaskiego. Na początku swojego pobytu w Belo wybudował dom dla sióstr i dla księży oraz przebudował kościół parafialny zniszczony przez cyklon. Ks. Sajdak od początku swojej posługi był również zaangażowany w rozwój szkolnictwa na wyspie. Wybudował budynki szkolne, kilka domów dla najuboższych rodzin oraz zaopatrzył w narzędzia rolnicze mieszkańców wioski Tsarata. Od 1993 r. do 2010 r. sprawował funkcję proboszcza w parafii Miandrivazo. Założył kilka nowych wspólnot: kościół w Antsapandrano, w Anivorano i Ampihiaka, w Mandrosohasina, w Masikampy, w Betombana, w Bebako. Ponadto wybudował cztery kamienne kościoły w wioskach Andimaka, Ankiranomena, Dabolava oraz w Andranomaity. W 1994 r. ks. Sajdak, wraz z pracującym wówczas w parafii ks. H. Kaszubą, rozpoczął budowę Kalwarii Saletyńskiej na górze Tsiafakantra, u której podnóża leży Miandrivazo. Budowa zakończyła się w sierpniu 2003 r. po wyniesieniu na szczyt ostatniej figury M.B. Saletyńskiej. Oprócz tego, u podnóża góry, ks. Sajdak rozpoczął budowę przyszłego Centrum Pielgrzymkowego dla diecezji Morondava.

Ks. Marian zapoznał się również z tragiczną sytuacją więźniów osadzonych w miejscowym więzieniu i rozpoczął organizowanie dla nich systematycznej pomocy: wybudował na terenie więzienia ubikacje, prysznice, pomieszczenie do przyrządzania posiłków oraz zbiornik na wodę; wprowadził do zakładu karnego kurs alfabetyzacji, warsztaty prac ręcznych a także katechizację.

W 2009 r. ksiądz Marian Sajdak otrzymał od Prezydenta Republiki Malgaskiej tytuł Kawalera Orderu Narodowego w podziękowaniu za zasługi na polu edukacji na Madagaskarze. Kapłan pracuje na Madagaskarze już 50 lat. W tym czasie wybudował i otworzył 10 szkół podstawowych, trzy gimnazja oraz dwa licea. Ponadto regularnie finansuje edukację szkolną około 60 dzieci.

Obecnie ks. Sajdak pracuje w parafii w Dabolavie. W 2016 r. uzyskał zgodę biskupa Morondava na dalszą rozbudowę planowanego u podnóża góry Tsiafakantra Centrum Pielgrzymkowego dla diecezji Morondava, gdzie ma powstać Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej.

źródło: www.prezydent.pl